Szalad a piac a bérek után! Naprakész a kompenzációs stratégiád?
Tudtad, hogy a cégek nagy arányban emeltek idén évközben is a béreken?
Szellemi munkakörökben: 8-10%
Fizikai munkakörökben: 7-9%
A 2023-ra tervezett béremelés:
Szellemi munkakörökben: 7-10%
Fizikai munkakörökben: 8-12%
Miért számítanak a kompenzációs mérőszámok?
A megfelelő bérezés kulcsfontosságú a tehetségek megtartásában, mivel a vállalatok nagy lemorzsolódással és egyre szűkülő tehetség kínálattal állnak szemben. Nemcsak Magyarországon küzd azzal mindenki, hogy megtalálja a megfelelő szakképzett munkaerőt, de világszerte is (a munkáltatók 69%-a).
Sok cégnek még vállalati kompenzációs stratégiája sincsen, nemhogy olyan, megfelelő stratégia, amely nyomon követi a kompenzációs mérőszámokat is.
Pedig nagy szükség van rá, minimum 3 okból:
1. Megnövekedett stratégiai jelentőség
Ha olyan csomagot nyújtasz a munkatársaidnak, amely támogatja a szervezet célkitűzéseit és az üzleti stratégiát, az stratégiai előnyt biztosít a munkaerő-piacon.
2. Tehetségszerzés- és menedzsment
Határozd meg, hogy milyen kompenzációs csomaggal maradhatsz versenyképes a tehetségekért folytatott harcban, és lásd, hogy milyen hatással van ez a munkavállalók megtartására.
3. Méltányosság
Vizsgáld, mennyire méltányos és igazságos a fizetés a csapatokon belül és az egész szervezeten belül, és biztosítsd, hogy a fizetés méltányos legyen, így megelőzheted a bérdiszkriminációval kapcsolatos problémákat.
Ha a megfelelő kompenzációs mérőszámokat követed nyomon, akkor biztos lehetsz benne, hogy a jó stratégiai bérpolitikát hozod létre, sőt, ennél akár többet is – a vállalati kultúra is fejlődik a bérekre alkalmazott tudatosság során.
Az igényeidtől és céljaidtól függően számos kompenzációs mérőszámot használhatsz, mint például:
1. Bérpiaci arány
Ez a mérőszám segít meghatározni, hogy mennyire vagy közel a célzott bérpolitikádhoz. A képlet a következő:
Piaci arány = Átlagos bér / Piaci bér
2. Bérpiaci olló
Ez a mérőszám megmutatja, hogy a piaci bérekhez képest mennyire térsz el a bérekkel, százalékban kifejezve. A képlet a következő:
Bérpiaci olló = 1- (Fizetett bér -Bérpiaci bér)
A jó stratégiához mérned kell még egy csomó mindent: a béreloszlást, a szintenkénti minimumot-maximumot és bérközepet, a bérkülönbséget pozíció-váltásokkor és grade-ek között. (Ugye nálatok a munkakör-elemzés és munkakör-értékelés már alap?)
Így használd például a bérsávokat:
Figyelned kell azokra is , akik az ún. Red Circle-ben ragadtak pl. évek óta, azaz a vállalat által meghatározott bérsáv tetején, és nem kapnak egy ideje béremelést… Érdemes vizsgálni, mennyire csúsznak össze a szakember és vezető bérek (az elmúlt években nagyon…), és azt is, hogy ne csússzon össze a Green Circle-ben (alulfizetettek) lévők teljesítmény-alapú béremelése a piaci korrekcióval rossz üzenet közvetítve ezáltal.
Nem vagy egyedül a téma nehézségével! Tapasztalat szakembereink segítenek megérteni a piaci helyzetet és kialakítani egy olyan stratégiát, amely biztosítja a vállalati eredményeket.