Sokan úgy gondolják, hogy egy állásinterjún az a legrosszabb, ha rossz választ adunk egy kérdésre. Pedig van ennél is kellemetlenebb: ha bizonytalannak, tétovának tűnünk. Egy munkáltató számára sokkal vonzóbb az a jelölt, aki magabiztosan, határozottan kommunikál, mint az, aki habozik, kerülgeti a választ, vagy nem tudja egyértelműen kifejezni magát. Ismerős helyzet?
Ha úgy érzed, Te is ebbe a csoportba tartozol, ne aggódj! Ez nem végzetes hátrány – csak felkészülés kérdése. A jó hír ugyanis az, hogy sok interjúkérdés ismétlődő, előre sejthető. Ha ezeket előre átgondolod, és begyakorlod a válaszaidat, sokkal magabiztosabbnak fogsz tűnni a beszélgetés során.
Ne ess túlzásokba – de ne is szerénykedj túlzottan!
Sok pályázó vívódik azon, mennyire „adja el” magát az interjún. Ha túl sokat dicséred magad, az könnyen hiteltelenné válhat, de ha túl szerény vagy, azzal sem keltesz jó benyomást. A kulcs az egyensúly: tudd kiemelni az erősségeidet, de mindig maradj hiteles és természetes. A HR-esek ugyanis nap mint nap találkoznak túlzó önértékeléssel – ezt könnyen kiszúrják.
Ismerd önmagad – és tudd elmondani!
Önismereti kérdésekre válaszolni talán a legnehezebb, mégis elengedhetetlen. Például: „Melyik három szó jellemez téged a legjobban?” vagy „Ha egy mesehős bőrébe bújhatnál, ki lennél és miért?” Ezek a kérdések nem véletlenül kerülnek elő – a céljuk az, hogy a személyiségedről és gondolkodásmódodról áruljanak el többet. Érdemes előre átgondolni, milyen tulajdonságokat emelnél ki, és hogyan kapcsolódnak azok a megpályázott pozícióhoz.
Kommunikáció, együttműködés, megoldáskeresés
Egy másik fontos témakör a konfliktuskezelés. A „Mesélj el egy konfliktushelyzetet a főnököddel, és hogyan oldottad meg!” típusú kérdések arra világítanak rá, hogy miként reagálsz nehéz helyzetekben, tudsz-e kompromisszumot kötni, és milyen a problémamegoldó képességed. Ezzel egyetlen válasszal több készségedről is képet adsz – ez igazi nyerő lehet, ha jól csinálod!
Mi motivál, és mit tudsz a cégről?
Végül, de nem utolsósorban: egy komoly munkaadó számára fontos, hogy valóban érdekel-e a pozíció, és mennyire vagy tájékozott a cégről. Ha úgy ülsz be az interjúra, hogy semmit nem tudsz a vállalatról, az bizony hamar visszaüthet. Szánj időt arra, hogy utánanézel a cégnek – nemcsak azért, mert így magabiztosabb leszel, hanem azért is, mert így jobb kérdéseket tudsz majd feltenni az interjú végén.
Készülj tudatosan – és emelkedj ki a tömegből!
Az állásinterjú nem szerencsejáték. Aki felkészül, az versenyelőnybe kerül. Ha holnap interjúra mennél, vajon Te előre átgondolnád a válaszaidat? A határozottság ugyanis nem csak egy belső érzés – gyakorlással teheted magadévá.