Az ajánlólevél írása egy fontos feladat, amikor egy korábbi munkatársunknak szeretnénk segíteni az új álláskeresésében. Az ajánlólevél nem csupán egy formalitás levél, lehetőségünk van arra, hogy elismerjük és értékeljük a volt munkatársunk, gyakornokunk képességeit. Egy jól megfogalmazott ajánlólevél segíthet abban, hogy a volt kollégánk versenyképesebb legyen az állásinterjúkon és könnyebben megszerezze a kívánt állást.
Az alábbiakban néhány hasznos tippet és lépést mutatok be, hogyan írjunk egy hatékony és pozitív ajánlólevelet egy volt munkatársnak.
- Térjünk vissza az emlékeinkbe
Mielőtt nekikezdenénk az ajánlólevél írásának, vegyük elő a korábbi munkatársunkkal kapcsolatos emlékeinket. Gondoljuk át azokat az eredményeket és teljesítményeket, amelyeket elért, valamint azokat a képességeket, amelyekkel hozzájárult a csapat és a vállalat sikeréhez. Konkrét példákkal alátámasztott dicsérő szavak segítenek a levél hitelességének és hatékonyságának növelésében.
- Az ajánlólevél formátuma
Az ajánlólevélnek hivatalos formában kell megjelennie, és tartalmaznia kell a megfelelő fejlécet, dátumot, címet, illetve a címzett nevét és elérhetőségeit. Ezután következhet a bevezető, ahol említhetjük, hogy mennyi ideig dolgozott a korábbi munkatársunk a vállalatnál és milyen pozícióban. Ezután jöhetnek a pozitív jelzőkkel teli, konkrét ajánlások és végül egy rövid összegzés.
- Jellemezzük pozitívan a képességeit és teljesítményét
Az ajánlólevélben hangsúlyozzuk a volt munkatársunk erősségeit, készségeit és azokat a területeket, ahol kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Például, ha kitűnő csapatjátékos volt és vezetőképességei kiválóak voltak, említsük meg, hogy milyen hatékonyan irányította a projekteket és milyen könnyen működött együtt másokkal. Ha eredményorientált és problémamegoldó személyiség, említsük meg, hogy milyen kreatív megoldásokat talált a kihívásokra és milyen jelentős hatással voltak ezek a megoldások a vállalat sikerére.
- Használjunk konkrét példákat és sztorikat
A konkrét példák és sztorik segítenek életszerűvé tenni az ajánlólevelet. Olyan helyzeteket idézzünk fel, ahol a volt munkatársunk kiemelkedő teljesítményt nyújtott, és hozzájárult a cég eredményeihez. Egy jól megfogalmazott példa elismerést és hitelességet ad az ajánlólevélnek.
- Legyünk őszinték és pozitívak
Az ajánlólevélben legyünk őszinték, de mindig pozitívak is. Kerüljük a negatív megjegyzéseket vagy bármilyen kritikát a volt munkatársunkkal kapcsolatban. Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk eléggé pozitív dolgokat írni róla, akkor ajánlás helyett esetleg megfontolhatjuk, hogy segítünk más módon.
- Zárjuk pozitív kívánságokkal
Az ajánlólevél zárása legyen pozitív kívánságokkal és jó szerencsét kívánással a volt munkatársunk számára az álláskeresés során. Írjuk meg, hogy bízunk benne, hogy sikeresen talál majd olyan lehetőséget, amely megfelel az igényeinek és képességeinek.
- Ellenőrizzük és szerkesszük a levél tartalmát
Az ajánlólevélnek hibátlanul kell megjelennie, ezért mindig ellenőrizzük és javítsuk ki a helyesírási vagy grammatikai hibákat, mielőtt elküldjük.
Az ajánlólevél írása egy olyan gesztus, amely értékelést és elismerést mutat a korábbi munkatársunk iránt. Az ilyen levél segíthet új lehetőségeket teremteni számára az álláskeresés során. Ha őszinte és pozitív jellemzésekkel látjuk el a volt kollégánkat az ajánlólevélben, az hozzájárulhat a sikeres álláskereséséhez és emelheti az esélyeit a kívánt pozíció elnyerésére.
Töltse le a sablont 👇👇👇