Az állásbörze nemcsak egy esemény, ahol a munkaerő-piaci kereslet és kínálat találkozik, hanem tanulási és networking folyamatok színtere is. Mutatjuk, hogyan készülj, hogy minden szempontból kiaknázd egy állásbörze kínálta lehetőségeket.

Készülj fel önmagadból! Az önismeret és saját céljaid ismerete már fél siker. Ahogy Seneca mondja, aki nem tudja, melyik irányba hajózik, annak a vitorlájába semmilyen szél nem lesz kedvező. Legyen kinyomtatva az ütős önéletrajzod több példányban és csillogjon a LinkedIn-profilod. Ismerkedj előre a kiállítókkal és a programmal! Látogass el a kiállító cégek honlapjára, karrieroldalára már az esemény előtt. Nézd meg, mivel foglalkoznak, van-e számodra releváns nyitott álláshelyük, mik az aktuális híreik. Kukkants rá a felületeikre a közösségi médiában: miről posztolnak és mit mondanak róluk. LinkedIn-en megnézheted azt is, kik dolgoznak az adott cégnél, ők milyen szakmai háttérrel rendelkeznek vagy milyen témákra kommentelnek, reagálnak. Még az is lehet, hogy találsz ismerős arcokat.

Kelts jó első benyomást!

Az álláspiacon te magad vagy a “termék”, a CV pedig a marketing szórólap rólad, melynek egyetlen célja, hogy bejuttasson az interjúra, ahol majd el kell adnod magad. Az állásbörze tehát az interjú előszobája, ahol lehetőséged van az önéletrajzodat SZEMÉLYESEN célba juttatni és egyúttal felhívni magadra a figyelmet, jó első benyomást kelteni magadról:

  • Ügyelj a testbeszédre: az egyenes és nyitott testtartás, szemkontaktus, a mosollyal kísért határozott kézfogás magabiztosságot sugall.
  • Időzíts jól: a számodra érdekes cégek standját keresd fel akkor, amikor kisebb ott a tumultus
  • Tervezd el előre, mit fogsz mondani magadról, hogyan mutatkozol be: legyen egy rövid és egy hosszabb verzió is a tarsolyodban.
  • Kommunikálj átláthatóan és a fontos technikai üzeneteket is juttasd célba: pl. ha csak több hónap múlva tudnál kezdeni vagy kizárólag hibrid munkavégzés jöhet szóba számodra, jelezd ezt a beszélgetés során.
  • Legyenek kérdéseid, és társalogj okosan: egy állásbörzén a kiállító cég standján nem biztos, hogy a te szakterületed képviselői vannak jelen, akik minden olyan szakmai kérdésben jártasok, ami téged érdekel. Szellemi fölény fitogtatása itt nem célravezető, helyette igyekezz olyan témákról kérdezni, melyek által tájékozódhatsz pl. a vállalati kultúráról, képzési lehetőségekről, távmunka stb. lehetőségéről. Kérdések bombázása helyett inkább beszélgess, reflektálj. A cég képviselői nem biztos, hogy arra fognak emlékezni, hogy mit mondtál, de arra biztosan, hogy milyen érzés volt veled beszélgetni.
  • A munkáltatók nemcsak tudást és szakértelmet keresnek, hanem pozitív energiát is! Készülj az eseményre mentálisan is: aznapra igyekezz kikapcsolni a negatív híreket, elmédet töltsd meg pozitív gondolatokkal, fordulj extrém kíváncsisággal és nyitottsággal minden felé, ami aznap szembejön veled.

Netwoking, de hogyan?

A “networkölés”, kölcsönösen előnyös kapcsolatok építéséről szól, főleg szakmai berkekben. Jellemzője, hogy kollegiális és nem versengő kapcsolatok épülnek általa. Kapcsolódni a másikkal IGAZÁN, úgy, hogy szakmailag mindketten gazdagodjatok ettől. Mint minden kölcsönösen előnyös kapcsolatban, minél többet teszel bele, annál többet nyersz belőle. Szóval ahelyett, hogy azt néznéd, mit vehetsz ki egy kapcsolatból, inkább keresd, te hol tudsz adni.

Ápold az új kapcsolatokat!

A kapcsolatháló bővítésének legfontosabb része az utánkövetés, mely 24 órán belül történjen meg, hogy mutassa a valós érdeklődésedet. Kapcsolódj az illetővel LinkedIn-en vagy írj egy e-mailt. És itt nem ér véget a dolog: ha valaki ismerősöd lett, időnként próbálj meg bejelentkezni nála (ha helyénvaló), reagálj a posztjaira vagy, ha releváns, akkor mutasd be őt a kapcsolati körödben. Minél nagyobb a pozitív jelenléted valaki életében, annál pozitívabban fog érezni irántad. És később, a karrierutad során ez nagyon jól jöhet.

Lehetőség szerint kapcsolódj a LinkedIn-en mindenkivel, akivel találkozol és beszélsz a rendezvényen. Itt egy extra tipp ahhoz, hogyan tudsz praktikusan “connectálni” valakit akár rögtön a beszélgetésetek végén a saját profilod QR kódjának segítségével:

1., Nyisd meg telefonon a LinkedIn applikációt.

2., Nyomj felül a Search keresőmezőre a LinkedIn főoldalon.

3., Jobb oldalt nyomj a QR kód ikonra. Az előugró kód, a Te egyedi QR kódod, melyet:

  • azonnal betud olvasni az új ismeretséged
  • megoszthatsz másokkal üzenetben, e-mailben vagy bármilyen más applikáción keresztül (Share my code)
  • lementheted készüléked fényképei közé a gyors elérhetőségért (Save to photos)
  • feltüntetheted az önéletrajzod színesítésére
  • használhatod a névjegykártyádon

4., Ha te szeretnél valakit gyorsan megtalálni, akkor a Scan opciót válaszd és olvasd be az illető QR kódját.

Elérhetőségeink:

4400 Nyíregyháza, Kossuth tér 6-7. 2. emelet

Tel:+36 42 238 699

facebook: www.intsolution.hu facebook.com/intsolutionkft