Ahogyan az előző cikkemben is kifejtettem a 2023-as év a szokásosnál is több változást és feladatot tartogat a munkáltatók számára. Nem…, nem lettem asztrológus, mindössze a foglalkoztatást érintő jogszabályok megszállottja, amelyekre vonatkozó jelentős módosítási terveket a parlament 2022.december 07-én el is fogadta. Ezeknek nagy részét már ismertettem, ha esetleg még nem olvastad, akkor most állj meg kicsit és tedd meg kérlek, mielőtt folytatnád ezt a cikket. ELSŐ CIKK LINKJE
Az átláthatóbb és kiszámíthatóbb munkafeltételek biztosítását szolgálja, hogy a munkaidőkeretre vonatkozó tájékoztatási kötelezettség korábbi elemei – kezdő és befejező időpontja – mellé bevették a teljesítendő munkaidő tartamát is.
A fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályokat tovább szigorították azzal, hogy a 16 évesnél fiatalabb munkavállaló napi munkaideje maximum 6 óra lehet.
A munkaügyi perek bizonyítási szakaszának gyakorlati kérdéseinek rendezéséhez ad iránymutatást a joggal való visszaélés tilalmának megsértésének a szigorítása. A munkavállalók lehetőségeit kiszélesítve megfordul a bizonyítási rend. A rendelkezés értelmében ugyanis a joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése esetén az igény érvényesítőjének pusztán az alapul szolgáló tényt, körülményt és a hátrányt kell bizonyítania. A jog gyakorlójának a feladata, hogy bebizonyítsa, hogy nem áll fenn ok-okozati összefüggés a tény, körülmény és hátrány között.
Jelentős változást vezetnek be a határidő számításának szabályaiban is. A korábbi előírások alapján a jognyilatkozatok a közléssel hatályosulnak. Amennyiben a közlésre vonatkozóan határidő van előírva, akkor annak a határidő utolsó napján meg kell történnie. Egy jogvesztő jellegű határidő esetében, mint amilyen például az azonnali hatályú felmondások esetében is fennáll, ez jelentős nehézséget okozott eddig a munkáltatók számára, hisz a közlés megvalósulását nagyban befolyásolta a munkavállaló magatartása. Az új szabályok alapján – jelentősen megkönnyítve a munkáltatók helyzetét – a határidő megtartottnak minősül akkor is, ha az adott jognyilatkozatot a határidő lejárta előtt postára adják. Belegondoltál már, hogy mit jelent ez számodra? Vagy inkább abba, hogy mekkora kiszolgáltatottságot jelent ez a munkavállalók számára?
Egy hosszabb keresőképtelenség után a munkába visszatérő munkavállaló alkalmasságát nemcsak célszerű, de jogszabály alapján kötelező is újból megvizsgálni. Sajnos előfordulnak olyan esetek, amikor a munkavállaló a munkaköre ellátására egészségi okból akár átmenetileg is, de alkalmatlan. Szabályozás hiányában nem volt könnyű eddig kezelni ezeket a helyzeteket, de a 2023-as módosítások ebben is segítenek, ugyanis ezt is felveszik a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alóli mentesülés esetei közé.
A módosítási csomag kisebb változást jelentő rendelkezéseket is tartalmaz, ilyen például az általános gyakorlatot alátámasztó munkabér fizetéssel kapcsolatos új passzus, amely főszabályként a munkavállaló által megjelölt fizetési számlára történő átutalást jelöli meg a munkabérfizetés módjának.
Az előző és a jelenlegi cikkben tárgyalt módosítások is jelentős változást hoznak a mindennapokba. Az új törvényi előírásoknak való megfeleléshez elengedhetetlenek a jól átgondolt munkaügyi dokumentumok és folyamatok. Ha úgy gondolod külső segítséggel könnyebben és gyorsabban meg tudsz birkózni ezekkel az akadályokkal, akkor keress Minket bátran! Segítünk értelmezni a változásokat, megalkotni az új dokumentumokat és kidolgozni az új folyamatokat.
Ha bárhol elakadtál és úgy érzed segítségre lenne szükséged, akkor keress bátran! Csapatommal állunk rendelkezésedre az akár már kész megoldásainkkal, de ha jobb szeretnéd, akkor rád is szabjuk azt.