Hogyan érdemes készülni a jövőre a munka világában?
A Világgazdasági Fórum május 3-án közzétett, a munkahelyek jövőjéről szóló 2023-as jelentése a makrotrendeket, valamint a technológiai változások munkahelyekre és készségekre gyakorolt hatását értékeli a következő öt évben. A jelentés szerint a következő öt évben a munkahelyek közel negyede (23%) fog megváltozni világszerte. A zöld átmenetbe való beruházás, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos fogyasztói tudatosság növekedése új lehetőségeket teremt. A megújuló energiaforrásokkal foglalkozó mérnököktől kezdve a napenergia telepítésén és a napenergia-rendszerekkel foglalkozó mérnökökön át a fenntarthatósági szakemberekig és a környezetvédelmi szakemberekig nagy lesz a kereslet.
Globális trend, hogy a vidékről egyre inkább a városokba vándorolnak az emberek és az élelmiszer megtermeléséhez egyre kevesebb kéz áll rendelkezésre: a robotika és az AI megjelenése a mezőgazdaságban egészen új távlatokat nyit: Már tudunk olyan robotot készíteni, amely képes formákat és színeket megkülönböztetni, lényegében lát. Japánban vannak olyan farmok, ahol a robot epret szed és szőlőt metsz. Ahhoz, hogy elegendő élelmiszer termelődjön a világban ráadásul a Föld kizsigerelése nélkül, ahhoz az agráriumban, informatikában, környezetvédelemben, gépgyártásban, fenntarthatósági témákban járatos szakemberek hatékony együttműködésére lesz szükség. És a hangsúly az együttműködésen van. Ugyanez lesz jellemző minden területen: szociális szféra, egészségügy, oktatás, ipar… ahhoz, hogy szülessen valamilyen új, az életünket vagy a világunkat jobbító, javító innováció, ahhoz különböző szektorokban tevékenykedő, különböző tudásokkal rendelkező emberek együttműködése szükséges. Ehhez pedig interakció kell: találkozni kell. Oda kell figyelni a másik emberre. Nagyon nagyfokú nyitottságra lesz szükség a jövőben.
Mely szakmákat veszélyezteti az eltűnés és milyenek fognak születni várhatóan?
Az új technológiák és az automatizálás várhatóan egymillió munkahelyet érintenek 2030-ig Magyarországon a McKinsey nemzetközi tanácsadó cég szerint, minden negyedik munkakör részben vagy akár teljesen kiváltható lesz technikailag. Azokat érinti a változás leginkább, akik olyan munkát végeznek, amely ismétlődő elemekből áll, ezért könnyen algoritmizálható. Ha ilyen területen dolgozik valaki, akkor itt az ideje elgondolkodni azon, hogyan képzeli a jövőjét, bizonyos feladatokat ugyanis lehet, hogy meg kell osszon egy új nem humán csapattaggal vagy teljesen át kell adjon neki.
A szellemi tevékenységek területén elsősorban a háttérirodai munkák, például az adatgyűjtés, az adatrögzítés, a könyvelés készülhetnek változásokra, de kiskereskedelem is egyre inkább elmozdul az önkiszolgálás felé, ezt mindannyian tapasztalhatjuk a vásárlásaink során. Érintve lesz a jogi munka, az újságírás és a kutatás is, de egyes kreatív területek is kihívás elé nézhetnek, ugyanis az algoritmus képes kreatív szövegeket vagy művészeti alkotásokat is gyártani.
Nemcsak megszűnnek vagy drasztikusan átalakulnak szakmák, hanem folyamatosan újak is születnek, egészen biztosan többször fogunk váltani nemcsak munkahelyet, hanem nagyobb ívűt, akár karriert is. Várhatóan nyolcszáz új szakmai terület jelenik meg 2030-ig a globális munkaerőpiacon. Az információs technológia az egyik fő terület, ahol a műszaki érdeklődésűek, mérnökök, adatbányászok, adatelemzők, IT-szakemberek megtalálhatják a számításaikat. Az időskori gondozás és az egészségügy a hosszabb élettartam és a népesség elöregedése miatt szintén olyan terület, ahol több orvosra, ápolóra és egészségügyi kisegítőre számítanak majd. A megújuló energia hasznosítása és a környezetvédelem is bővülő területek lesznek. És elképzelhető, hogy lesznek olyan foglalkozási területek, amelyek ma még furcsának tűnhetnek, de holnap talán már valósággá válnak: az ételnyomtatás vagy az emberi szervek, például a májszövet nyomtatása, tehát a hosszúra nyúló életünk alatt sok területen próbálhatjuk ki magunkat.
Hogyan hat mindez a karriertervezésre? Mire készüljenek az álláskeresők, vagy váltáson gondolkodók?
Az „egy szakmából, egy munkahelyről nyugdíjba” -képlet már ma is eltűnőben van, jellemzővé vált, hogy 3-5 évente munkahelyet váltunk. A mesterséges intelligencia korában elképzelhető, hogy ugyanilyen gyakorisággal szakmát is kell váltanunk, hiszen annyira gyorsan változik majd minden. Az állandó alkalmazkodási szükséglet érthető módon sokakban félelmeket kelthet! Szorongás helyett azonban érdemes inkább azon gondolkodni, hogy vajon mennyire érintenek bennünket majd ezek a változások, így fel tudunk készülni rájuk. Célravezető folyamatosan tájékozódni a szakmai trendekről, technológiai változásokról. Másrészről fontos, hogy ismerjük magunkat: tudjuk azt, milyen adottságokkal, képességekkel és általános készségekkel rendelkezünk. Trenírozzuk ezeket, fejlesszük magunkat, és ha így teszünk, akkor olyan erősségekre tehetünk szert, amelyekkel akár teljesen új szakmai területeken is értéket tudunk teremteni. Az is nagyon fontos lenne, hogy megtanuljuk jól „eladni magunkat” a munkaerőpiacon. Ahogyan a beszélgetés elején is említettem: változnak a trendek, így a kiválasztási módszerek, vagy az, ahogyan a jelölteket vizsgálják egy-egy interjún. Már az önéletrajz értékelésekor, de az interjúkon főként a pályázó készségeit, képességeit, kompetenciát próbálják feltárni a munkát kínálók: mire képes? mennyire gyorsan tanul? milyen ügyesen alkalmazkodik, vagy mennyire hatékonyan tud csapatban dolgozni? mitől lesz eredményes a munkája? Az álláskeresők nem mindig tudják ezeket ügyesen kidomborítani a CV-ben vagy a személyes interjún, pedig ez egy tanulható technika. Nálunk az érdeklődők KarrierMűhely sajátíthatják el ezeket a te
Fiataloknak, pályájuk elején járó pályakezdőknek mit lehet ma tanácsolni?
A fiatalok számára azt tudom tanácsolni, hogy legyenek tudatában annak, hogy kik ők, miben jók, mi érdekli őket igazán, és járjanak nyitott szemmel a világban, hogy észrevegyék a nekik szóló, őket váró, őket megszólító lehetőségeket. El kell felejteni, hogy olyasvalamit tanulunk, ami nem érdekel igazán bennünket, vagy csak azért tanulunk tovább, hogy legyen róla egy diplománk. Olyan területet válasszunk, amely izgalomba hoz bennünket, amelyért képesek vagyunk áldozatokat hozni, amelyért szívesen teszünk extra erőfeszítéseket, és, itt jön a lényeg: figyeljük, miként változik, fejlődik a terület, és változzunk, fejlődjünk vele mi is. Folyamatos önképzéssel és a megfelelő nyitottsággal bárki megállhatja majd a helyét a munka világában a mesterséges intelligencia korában is.
Amikor minden változik körülöttünk, egy dologba tudunk kapaszkodni: ez pedig saját magunk! Önmagunk ismerete, önmagunk megbecsülése, a hozzáállásunk, az optimizmusunk, a kíváncsiságunk és a képességünk kapcsolódni másokkal, kapcsolódni másokhoz, az ő gondolataikhoz és érzéseikhez – ez segít bennünket navigálni a munka változó világában.